Nawiązywanie prawidłowych, wspierających oraz opartych na miłości więzi z dzieckiem zaczyna się od jego urodzenia.
To rodzic jest odpowiedzialny za kształt jego relacji z dzieckiem. To rodzic decyduje czy i w jaki sposób uczestniczy w życiu dziecka, od jego pierwszych dni.
Więź z dzieckiem kształtuje się m.in. w oparciu o zaspokajanie potrzeb dziecka. Dotyczy to potrzeb życia codziennego, jak wyżywienie, ubranie i zaspokajanie potrzeb materialnych, jak i przede wszystkim potrzeb emocjonalnych. Przy prawidłowo ukształtowanej relacji dziecko czuje się kochane, pozostaje w przekonaniu, że może liczyć na rodzica, nie jest obciążane przez rodzica problemami osób dorosłych, nie jest wciągane w konflikt między rodzicami.
Relacje i więzi z dzieckiem kształtują się w czasie, kiedy rodzice pozostają jeszcze w związku.
W momencie, kiedy związek rodziców się kończy – pojawia się konieczność uregulowania sposobu sprawowania pieczy nad dzieckiem.
Coraz częściej rodzice korzystają z uregulowania pieczy współdzielonej (naprzemiennej). Tylko w minionym tygodniu w trzech sprawach rozwodowych, na wniosek ojców wprowadziliśmy w życie właśnie ten model. Ci ojcowie jednak byli bardzo dobrze przygotowani i zaangażowani.
Co robić, kiedy myślisz o pieczy współdzielonej (naprzemiennej):
- myśl o sobie jak o rodzicu, który ma takie same OBOWIĄZKI jak drugi rodzic,
- angażuj się w codzienne życie dziecka – odwoź na zajęcia, odrabiaj lekcje, interesuj się zdrowiem i potrzebami dziecka,
- nie prowokuj konfliktu – nie zawsze będzie tak jak Ty chcesz. Dla spokoju własnego i dziecka, czasami warto odpuścić,
- nie daj się wciągać w spór, którego nie ma. Często rodzic, który nie chce pieczy współdzielonej (naprzemiennej) celowo prowokuje spór.
Piecza współdzielona nad dzieckiem to ogromna odpowiedzialność rodziców za dziecko, dlatego konieczne jest odpowiednie przygotowanie do jej sprawowania.
Więcej dowiesz się z monografii Piecza współdzielona (naprzemienna) w Polsce. Studium prawno-socjologiczne.
Obserwuj mój profil po więcej merytorycznych i praktycznych rozwiązań prawno- psychologicznych.
dr Honorata Janik-Skowrońska
adwokat, mediator, trener Szkoły dla rodziców i wychowawców, www.janik-kancelaria.pl.
Autorka książki Sztuka rozstania – kiedy prawo idzie w parze z psychologią oraz monografii Piecza współdzielona (naprzemienna) w Polce. Studium prawno-socjologiczne.
………………………………………………………………………………………
Serdecznie zapraszamy do kontaktu w sprawie konsultacji indywidualnych. Zapisy pod numerem tel: 730 908 302. Konsultacje prowadzimy osobiście w Gdyni, on line lub telefonicznie.