Kancelaria Adwokacka Honorata Janik-Skowrońska
PL EN

Złamanie nogi na chodniu - roszczenia.

wstecz

Nie każdy z nas wie, że w przypadku złamania czy skręcenia nogi na krzywym chodniku, mamy prawo domagać się odszkodowania (w tym zwrotu kosztów leczenia, czy utraconego zarobku), a nawet zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Nierówna bądź dziurawa nawierzchnia w chodniku może spowodować upadek, a wtedy o skręcenie, czy złamanie nietrudno. Bardzo często, z początku niegroźnie wyglądający upadek, może spowodować poważne obrażenia, szczególnie u ludzi starszych.
W takim przypadku warto znać swoje prawa, gdyż określone osoby i instytucje są odpowiedzialne za właściwe zabezpieczenie i utrzymanie użytkowanych powierzchni. W konsekwencji może na nich ciążyć obowiązek wypłaty odszkodowania,a nawet zadośćuczynienia.

W zależności od tego, gdzie doszło do zdarzenia, odpowiedzialność spoczywa na różnych podmiotach. W przypadku chodników na drodze publicznej odpowiada zarządca tej drogi, z kolei za przystanki i torowiska odpowiada zakład komunikacji, który korzysta z tej infrastruktury, natomiast za powierzchnie handlowe, które są dostępne dla konsumentów jest odpowiedzialny przedsiębiorca.

Przykład:

Pan Piotr poślizgnął się na oblodzonym, nieodśnieżonym chodniku przed przejściem dla pieszych w wyniku, czego doznał złamania prawej nogi. Po przebytym leczeniu i zwolnieniu lekarskim wezwał zarząd dróg do zapłaty kwoty 10 tys. zł tytułem odszkodowania, zwrotu kosztów leczenia, opieki osób trzecich i utraconych zarobków. Zarząd dróg wypłacił poszkodowanemu jedynie 1 tys. zł tytułem odszkodowania, odmówił jednak zwrotu kosztów leczenia, opieki osób trzecich oraz utraconych zarobków.

Nie ulega wątpliwości, że działanie zarządu dróg było niezgodne z prawem. Zarządca drogi jest bowiem odpowiedzialny za prawidłowe utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż drogi.Jeżeli dojdzie do zdarzenia, w wyniku którego dozna się uszczerbku na zdrowiu, np. złamania nogi, można dochodzić wszelkich roszczeń związanych z wypadkiem. Zwrotu pozostałej kwoty Pan Piotr ma prawo domagać się na drodze postępowania sądowego.

Szybki kontakt

     
adres:   dane firmy:
ul. Świętojańska 47/3, 81-391 Gdynia  

NIP: 588-193-86-47

     
telefon:   numer rachunku bankowego:
58 718 66 12, 730 908 302, fax 58 718 44 91   BRE Bank S.A. w Warszawie – Mbank
    PL 68 1140 2017 0000 4202 1017 0555
email:   SWIFT BREXPLPWMUL

sekretariat@janik-kancelaria.pl