Kancelaria Adwokacka Honorata Janik-Skowrońska
PL EN

Przedsiębiorco – zakładając działalność gospodarczą uważaj na oszustów!

wstecz

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej i tzw. samozatrudnienie. Samo założenie działalności nie jest czasochłonne. Mimo, że w większości przypadków pracownicy urzędu pouczają, iż wszystkie czynności związane z założeniem działalności gospodarczej (tym samym uzyskaniem wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) są bezpłatne, część nowych przedsiębiorców nadal pada ofiarą tzw. naciągaczy. Na rynku funkcjonują bowiem firmy, które oferują wpisy do różnego rodzaju „rejestrów przedsiębiorców” za opłatą. Nazwy tych „rejestrów” do złudzenia przypominają wspomnianą Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, czyli tzw. CEIDG.

 

Obecnie firmy te działają błyskawicznie. W ciągu pierwszego tygodnia po założeniu działalności gospodarczej (najczęściej za pośrednictwem zwykłego listu ekonomicznego) na adres prowadzonej działalności otrzymuje się informację o konieczności uiszczenia opłaty od wpisu do „ewidencji” wraz z przygotowanym drukiem do dokonania przekazu pocztowego.

 

W ramach praktyki kancelarii spotkałyśmy się m.in. z podmiotami oferującymi wpis do „Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i Firm”, czy „Centralnej Ewidencji Firm i Informacji o Działalności Gospodarczej”. Jednocześnie w piśmie kierowanym przez podejmujące próbę wyłudzenia firmy podmioty te powołują się na rzeczywiście dokonany wpis do CEIDG, co dodatkowo wprowadza nowego przedsiębiorcę w błąd. Kwoty, których zapłaty domagają się wskazane podmioty oscylują w granicach 150 – 300 złotych.

 

Przy otrzymywaniu tego typu wezwań, czy też ofert uiszczenia opłaty za fakultatywne członkostwo w prowadzonych przez wyłudzające firmy „ewidencjach”, należy zachować szczególną ostrożność. Niestety, jeśli już wpłacimy pieniądze odzyskanie ich jest praktycznie niemożliwe. Oszuści obierają sobie za cel głownie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

 

Z naszej dotychczasowej praktyki wynika, że niestety żadnych wymiernych skutków nie przyniesie w tym wypadku złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Postępowania te są bądź masowo umarzane, bądź odmawia się ich wszczęcia. Organy ścigania stoją na stanowisku, że opisane działania naciągaczy nie wypełniają znamion przestępstwa.

 

Prosimy więc, by Państwo pamiętali, że wszystkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej są bezpłatne.

Szybki kontakt

     
adres:   dane firmy:
ul. Świętojańska 47/3, 81-391 Gdynia  

NIP: 588-193-86-47

     
telefon:   numer rachunku bankowego:
58 718 66 12, 730 908 302, fax 58 718 44 91   BRE Bank S.A. w Warszawie – Mbank
    PL 68 1140 2017 0000 4202 1017 0555
email:   SWIFT BREXPLPWMUL

sekretariat@janik-kancelaria.pl