Kancelaria Adwokacka Honorata Janik-Skowrońska
PL EN

Jak ustalić wysokość alimentów - żeby było sprawiedliwie?

wstecz

 

Alimenty i ich wysokość są nieodłącznym elementem koniecznym do uregulowania, w przypadku osób, które żyjąc w rozłączeniu – posiadają wspólne dzieci.

Celowo napisałam, że posiadają, a nie wychowują – gdyż z tym bywa różnie.

Takie refleksje naszły mnie po kilku ostatnich rozprawach – w których przedmiotem były m.in. alimenty.

Co do zasady jest tak, że uprawniony do alimentów – chciałby, aby były one jak najwyższe, a ten zobowiązany – aby były one jak najniższe. Często zdarza się, że „walczący” rodzice nie są w stanie racjonalnie przedstawić kosztów utrzymania dziecka.

Ustalając alimenty należy brać pod uwagę uzasadnione potrzeby dziecka. Takimi potrzebami będą wyżywienie, ubrania, koszty edukacji, zajęć pozalekcyjnych, leczenia itp.

Ustalając alimenty należy badać również możliwości majątkowe i zarobkowe rodziców dziecka. Jest to istotne o tyle, że należy pamiętać o tym, że dziecko ma prawo do tego aby żyć na takim samym poziomie, jak rodzice.

Tak więc, jeżeli zarobki rodziców – bądź jednego z nich są wysokie – to do uzasadnionych kosztów utrzymania dziecka mogą wliczać się kosztowne wyjazdy np. na narty, na zagraniczne wakacje, bądź kursy językowe.

Ciekawym zagadnieniem jest również to jak obliczyć koszty utrzymania mieszkania. Zasadą jest, że czynsz oraz opłaty za media dzielone są miedzy ilość domowników – ta jedna cząstka przypada na dziecko. Ciekawym zagadnienie jest, czy w skład tych kosztów należy wliczać ratę kredytu hipotecznego (bo co do czynszu najmu takich wątpliwości  nie ma – jest wliczany). Z jednej strony raty kredytu pomniejszają dług właściciela mieszkania, ale z drugiej dane mieszkanie zaspokaja potrzeby mieszkaniowe dziecka. W tym zakresie są rozbieżności w orzecznictwie sądowym.

Kolejną sporną kwestią co koszty zakupu ubrań. Część z rodziców uważa, ze dzieci powinny nosić drogie, markowe ubrania. Drga część rodziców nie uważa, aby były to pierwszoplanowe potrzeby dziecka.

Na wysokość alimentów wpływ również mają osobiste starania o wychowanie dziecka. Dotyczy to zarówno matek, jak i ojców. Ustalając wysokość alimentów – bez wątpienia należy wziąć pod uwagę czas i nakłady finansowe jakie dany rodzic przeznacza na dziecko. Ojciec, który opiekuje się dzieckiem co drugi weekend i 2 razy w tygodniu spędza z dzieckiem popołudnia powinien płacić alimenty z uwaględnieniem swojego szerokiego zaangażowania w zycie dziecka.

Jak widać ustalenie wysokości alimentów wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników i spróbować racjonalnie ocenić sytuację. Co jak wiadomo, w sytuacji konfliktowej, nie jest łatwe.

 

 

Szybki kontakt

     
adres:   dane firmy:
ul. Świętojańska 47/3, 81-391 Gdynia  

NIP: 588-193-86-47

     
telefon:   numer rachunku bankowego:
58 718 66 12, 730 908 302, fax 58 718 44 91   BRE Bank S.A. w Warszawie – Mbank
    PL 68 1140 2017 0000 4202 1017 0555
email:   SWIFT BREXPLPWMUL

sekretariat@janik-kancelaria.pl