Kancelaria Adwokacka Honorata Janik-Skowrońska
PL EN

Dziecko - do podziału!!!

wstecz

Nieodłączną kwestią jaką zajmuje się Sąd przy okazji sprawy o rozwód – jest los wspólnych, małoletnich dzieci stron.

Kwestie związane z dziećmi często budzą największe emocje wśród rozwodzących się małżonków.

Jeżeli jest spór co do tego, z którym z rodziców ma mieszkać dziecko – decyduje o tym Sąd.

Miejsce pobytu dziecka będzie określone w wyroku rozwodowym. Na czas trwania postepowania, Sąd może wydać postanowienie o zabezpieczeniu miejsca pobytu dziecka przy jednym z rodziców.

 

Czym kieruje się Sąd ustalając miejsce pobytu dziecka?

 

Z założeni, Sąd kieruje się zawsze dobrem dziecka. Na etapie rozpoznawania zabezpieczenia przeprowadzony zostaje wywiad kuratora w miejscu pobytu dziecka – bądź w miejscu w którym dziecko ma mieszkać. Kurator sądowy – działając na zlecenie sądu sprawdza warunki bytowe dziecka. Opisuje w wywiadzie, czy dziecko ma odpowiednie dla jego wieku warunki do wypoczynku, edukacji, czy prawidłowego rozwoju.

W przypadku starszych dzieci – Sąd powinien poznać zdanie dziecka, z którym z rodziców chce mieszkać na stałe. Sąd bierze pod uwagę tylko uzasadnione życzenia dziecka. Np. jeżeli dziecko chce mieszkać z jednym z rodziców, gdyż on/ona pozwala mu grać w gry komputerowe bez limitów i nie wymaga od dziecka zbyt wiele – to wówczas uznać należy, że życzenie dziecka nie jest uzasadnione.

Jeżeli istnieje taka konieczność, należy przeprowadzić dowód z opinii psychologa lub Opiniodawczego Zespoły Specjalistów Sądowych. Tu biegli, po przeprowadzeniu rozmów i testów psychologicznych – stwierdzą, z kim dziecko powinno mieszkać. Oceniania jest więź dziecka z rodzicami oraz predyspozycje opiekuńczo – wychowawcze każdego z rodziców.

Sąd posiłkuje się również wszelkimi dokumentami złożonymi przez strony. Przydatne mogą być opinie ze szkoły/przedszkola, dokumentacja medyczna, psychologiczna, opinie/zaświadczenia z zajęć dodatkowych itp.

Kolejnym krokiem jest przesłuchiwanie świadków na okoliczności związane z relacjami dziecka z rodzicami, sposobem sprawowanej opieki, predyspozycjami rodziców, ich chorobami, nałogami i stylem życia.

Oceniając zebrany w sprawie materiał dowodowy, Sąd ustala miejsce pobytu dziecka przy danym rodzicu. W przypadku silnego konfliktu miedzy rodzicami – kiedy istnieje ryzyko „wyrywania” sobie dziecka wzajemnie – takie orzeczenie pozwala na ustabilizowanie sytuacji małoletniego.

 

W tym miejscu należy zauważyć, że dziecko nie jest rzeczą, ani niczyją własnością. Jest małym człowiekiem, który ma różne odczucia związane ze sprawą i ze swoją sytuacją. Niektórzy rodzice, zaślepieni własnymi potrzebami i własnym ego nie rozumieją tego. Wplątują dziecko w konflikt lojalnościowy, raniąc dziecko w ten sposób. Oczekując, że dziecko będzie robiło i myślało to czego oczekuje rodzic. Warto się nad tym zastanowić – i nie gotować własnemu dziecku takiego losu.

 

Nawet najlepsze orzeczenie Sądowe – nie zastąpi kochających, rozumiejących i odpowiedzialnych rodziców.

 

 Adwokat Gdynia - Honorata Janik- Skowrońska.

 

Szybki kontakt

     
adres:   dane firmy:
ul. Świętojańska 47/3, 81-391 Gdynia  

NIP: 588-193-86-47

     
telefon:   numer rachunku bankowego:
58 718 66 12, 730 908 302, fax 58 718 44 91   BRE Bank S.A. w Warszawie – Mbank
    PL 68 1140 2017 0000 4202 1017 0555
email:   SWIFT BREXPLPWMUL

sekretariat@janik-kancelaria.pl