Kancelaria Adwokacka Honorata Janik-Skowrońska
PL EN

Czy warto decydować o swoim rozwodzie?

wstecz

 

Dziś czarny czwartek. Skupiamy swoją uwagę nad sprzeciwianiem się ustawie antyaborcyjnej. I słusznie.

Chcemy decydować o sobie, o swoim ciele, o tym, czy chcemy zostać rodzicami, czy też nie.

 

Ale …. zastanówmy się czy rzeczywiście robimy wszystko, aby decydować o swoim życiu?

 

Znaleźliśmy się w sytuacji rozwodu, czy rozstania z partnerem. Posiadamy małoletnie dzieci, które wymagają zaopiekowania. Zaopiekowanie polega na zapewnieniu dzieciom bytu (mieszkania, ubrania, jedzenia), ale również na zapewnieniu im emocjonalnego komfortu życia. Takie obowiązki nakłada na rodziców Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Każdemu z rodziców powinna przyświecać zasada, że dziecko jest w centrum.

W sytuacji silnego stresu związanego z rozstaniem bardzo często ludzie poszukują sojuszników. Takimi sojusznikami są znajomi, rodzina, prawnicy. „Wsparcia” poszukują również na forach internetowych, w grupach wsparcia – kobiet w czasie rozwodu, ojców broniących swoich praw i innych firm czy instytucji, które w zamyśle mają pomóc osobom w potrzebie.

Jak wynika z mojego doświadczenia, ludzie słysząc od każdego coś innego są zdezorientowani. To z kolei często doprowadza do strachu – a strach do eskalacji negatywnych emocji i konfliktu.

 

 

Na co zasługuje każdy człowiek w trudnej sytuacji życiowej (rozwód/rozstanie)?

 

Najważniejsza jest rzetelna informacja o prawach i obowiązkach takiej osoby. Zaznaczam, że każdy przypadek jest inny i nie ma uniwersalnej recepty na rozwód czy sprawę o uregulowanie kontaktów z dziećmi, czy też podział majątku.

Dopiero po wysłuchaniu wszelkich istotnych okoliczności sprawy – jestem w stanie ocenić daną sprawę, przedstawić możliwe rozwiązania i plan działania.

W sprawach, w których jest to możliwe, najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzić negocjacje z drugą stroną, przedstawić rzetelne argumenty, sporządzić i podpisać ugodę.

W niektórych sprawach nie da się oczywiście tego zrobić. Wówczas należy podjąć stosowne działania, które doprowadzą do jak najlepszego zabezpieczenia interesów danej strony.

W sytuacji pełnej, rzetelnej informacji prawnej – jesteśmy silniejsi o wiedzę i o możliwość podjęcia stosownych kroków – zbliżających nas do zakończenia trudnej sytuacji życiowej.

Kiedy mamy wiedzę i fachowe wsparcie – decydujemy o sobie.

W sprawach, w których podmiotami są małoletnie dzieci wygrywa ten, kto zapewni dzieciom komfort i spokój.

To powinien być priorytet każdego rodzica.

 

 

 

 

adwokat gdynia gdańsk sopot rozwód prawa dziecka podział majątku

 

Szybki kontakt

     
adres:   dane firmy:
ul. Świętojańska 47/3, 81-391 Gdynia  

NIP: 588-193-86-47

     
telefon:   numer rachunku bankowego:
58 718 66 12, 730 908 302, fax 58 718 44 91   BRE Bank S.A. w Warszawie – Mbank
    PL 68 1140 2017 0000 4202 1017 0555
email:   SWIFT BREXPLPWMUL

sekretariat@janik-kancelaria.pl